Načítání obsahu...
Personal fabric – agentura práce, a.s.

Blog

Mýty o agenturním zaměstnávání

Ta může pramenit z neznalosti práce personálních agentur, ale také ze špatných zkušeností. Protože stejně tak, jako existují např. kvalitní a nekvalitní zámečníci, existují také kvalitní a nekvalitní personální agentury.

Věnovat čas výběru dobré a pro vás vhodné agentury práce se rozhodně vyplatí. Většina informací a hlavně zkušeností je k dohledání na internetu. Především je třeba se ujistit, na jaké obory se agentura specializuje, jaké má reference, jaké jsou zkušenosti firem i zaměstnanců. Také legislativa pro agenturní zaměstnávání je v České republice velmi přísná, agentury musí mít speciální certifikáty a povolení (např. Povolení ke zprostředkování zaměstnání od Úřadu práce České republiky) a na vyžádání je doložit.  Vodítkem může být také označení Ethnic Friendly zaměstnavatel apod.

A jaké jsou tedy nejčastější mýty o agenturním zaměstnávání? Pojďme si je trochu osvětlit.

Nepracují ve prospěch zaměstnanců

…a pracují jenom v zájmu firem, které je platí. Tady je potřeba si uvědomit, že firmy neplatí pouze personální agentuře, ale hlavně zaměstnanci, kterého si přes agenturu najali. Proto je třeba, aby personální agentury přidělovaly firmám zaměstnance, kteří co nejvíce vyhovují požadavkům. Jedině tak můžou být spokojení všichni. Takže ano, personální agentura pracuje ve prospěch firem, ale práce, která odpovídá kvalifikaci a schopnostem přináší také spokojeného zaměstnance.

Uzavírají nevýhodné smlouvy

Smlouvu uzavírají vždy dvě strany. Doporučujeme věnovat velkou pečlivost nejen výběru personální agentury, ale také pročtení pracovní smlouvy. Pokud něčemu nebudete rozumět, zeptejte se. Existují pravidla, kterých se personální agentury musí při uzavírání smluv držet, pokud se zaměstnanci smlouva z nějakého důvodu nezdá, nikdo ho nepřinutí ji podepsat.

Nejsou potřeba

Panuje přesvědčení, že všechny nabídky práce jsou stejně na pracovních portálech na internetu. Agentury práce však právě firmám odlehčují s vlastním hledáním zaměstnanců, na agentury se přímo obracejí velcí firemní zákazníci, kteří už zaměstnance déle nehledají pomocí vlastních sil. Personální agentury spolupracují s úřady práce i mezi sebou navzájem, mají proto přístup k více nabídkám práce, než si uchazeč o zaměstnání může sám najít.

Jsou nezdvořilí

Pracovníci v personálních agenturách jsou zvyklí pracovat co nejefektivněji. Budou po uchazečích o zaměstnání na pohovoru vyžadovat, aby mluvili k věci, byli struční. Je možné, že si nebudou chtít popovídat. To vše je možná sice nesympatické, ale maximální efektivita pracovníků pracovních agentur vede k jejich úspěchům. A jejich úspěchem je nová práce pro zaměstnance.

Samozřejmě se může stát, že při pohovorech v některých agenturách uchazeč narazí na člověka, který s ním bude jednat doopravdy nezdvořile, bez respektu, přezíravě. Lidský faktor nemůžeme vymazat z žádného povolání, ale pokud se v personální agentuře chovají neprofesionálně, nebude mít dobré renomé. Rozkřikne se to.

Hledání zaměstnání může být běh na dlouhou trať. Pokud se rozhodnete celý proces urychlit a necháte se zaměstnat agenturou práce, věnujte jejímu výběru nějaký ten čas. Může vám to ušetřit nepříjemnou zkušenost a zjistíte, že na trhu agenturního zaměstnávání působí agentury tradiční, spolehlivé a s velkou praxí v oboru.

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  

Další články v kategorii

Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Pracovní smlouvu bychom měli podepsat nejpozději v den nástupu do nového zaměstnání. Co je potřeba si před jejím podpisem ohlídat, abychom se pak nedivili?
Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Nejčastější podvody nepoctivých personálních agentur  …aneb jak se nenechat napálit

Nejčastější podvody nepoctivých personálních agentur …aneb jak se nenechat napálit

V Česku působí přes 500 různých personálních agentur. Z některými z nich máte zkušenost možná i vy. Věříme, že nemusí být zrovna nejrůžovější. Chování těchto nepoctivých „personálních agentur“ tak bohužel zhoršuje pověst i ostatním agenturám, které zaměstnávají poctivě. Pokud se tedy s podobným chováním v agentuře setkáte, neváhejte se obrátit na nejbližší úřad práce, aby nekalé zaměstnávání prověřil.
Nejčastější podvody nepoctivých personálních agentur …aneb jak se nenechat napálit
Nová práce bez práce a plná lednička k tomu?

Nová práce bez práce a plná lednička k tomu?

Nebudeme vám posílat e-maily plné nesmyslných nabídek mimo váš obor. Zavoláme vám pouze v případě, že se objeví pracovní pozice přímo pro vás. Berete?
Nová práce bez práce a plná lednička k tomu?
Kdy je pro vás nejlepší pracovat na černo?

Kdy je pro vás nejlepší pracovat na černo?

Práce na černo je super pro každého, kdo si může dovolit zaplatit vysokou pokutu. Pokud vás totiž přistihne inspektorát práce, může vám jako “černému” zaměstnanci napařit pokutu ve výši až 100 000 korun a pokud se budete cukat nebo zatajovat svou totožnost, tak klidně i dvojnásobek. Váš zaměstnavatel se pobaví ještě více, ten to může mít až do deseti milionů.
Kdy je pro vás nejlepší pracovat na černo?
Personální agentura vám umí významně ušetřit čas i peníze

Personální agentura vám umí významně ušetřit čas i peníze

Chcete se soustředit na co nejkvalitněji odvedenou práci? Potřebujete kompetentní pracovní síly, ale ne po celý rok? Řešíte nárazové zakázky? Podléhá vaše firma sezónním vlivům? Máte problémy se zajištěním výroby v dobách dovolených nebo při vysoké nemocnosti zaměstnanců?
Personální agentura vám umí významně ušetřit čas i peníze